muzyka roztocza

Witamy w "Przewodniku po muzyce tradycyjnej Roztocza" 
 
Jest to miejsce poświęcone wiejskiej muzyce (w rozumieniu in crudo - na surowo, autentycznej) rozległego obszaru określonego jako "Roztocze i okolice". Nie tylko samej muzyce, ale także - a nawet przede wszystkim - jej twórcom, wykonawcom, czyli wiejskim muzykom. Przedstawiamy sylwetki i - w miarę możliwości - nagrania śpiewaków, śpiewaczek  i instrumentalistów, a także zespołów śpiewaczych i kapel, których działalność artystyczna przypadła na okres ostatnich 60-70 lat. W tym także tych obecnie aktywnych, gdyż "Roztocze i okolice" to jeden z nielicznych regionów Europy, gdzie tradycyjna muzyka oraz pieśni wciąż są wykonywane przez wiejskich mistrzów i mistrzynie, a proces międzypokoleniowego przekazu bywa na różne sposoby podtrzymywany.  
 
Strona jest przedsięwzięciem o charakterze encyklopedycznym, precedensowym, a więc szczególnie trudnym. Dzięki znacznemu nakładowi pracy, w niemałym stopniu terenowej oraz pomocy wielu osób i instytucji, udało nam się dotąd opublikować prezentacje ponad 200 wykonawców i ponad pół tysiąca materiałów dźwiękowych i wizualnych. Większość z nich to unikalne materiały nigdzie wcześniej nie publikowane. Wciąż jednak istnieje potrzeba licznych uzupełnień, wypełnienia białych plam. Dlatego bardzo liczymy na współpracę ze strony osób prywatnych i instytucji, pomoc Państwa - naszych Czytelników, na wszelkie, nawet najdrobniejsze informacje, także fotografie czy materiały audio, a również na ogólniejsze sugestie. Każdą pomoc będziemy skrupulatnie odnotowywać. 
  
ekipa budowlana: Krzysztof Gorczyca, Remigiusz Mazur-Hanaj, Agnieszka Szokaluk-Gorczyca
kontakt towarzystwo@ekolublin.pl 
 
Zapraszamy do "polubienia" i śledzenia  naszego profilu na Facebooku
 
PROJEKT REALIZUJE:
 
PARTNER
 

 
Zawartość serwisu powstaje dzięki pomocy wolontariuszy (Marta, dasz radę!) oraz autorów fotografii, autorów oraz dysponentów nagrań, pracowników instytucji kultury i uczelni, którzy wspomagają nas udzielając informacji i udostępniając materiały. Wymienić tu należy Janowski Ośrodek Kultury  w Janowie Lubelskim, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju oraz Instytut Muzyki UMCS w Lublinie. Dziękujemy!
  
 
SKRÓTY, ARCHIWA, ŹRÓDŁA

W treści strony wielokrotnie używane są skróty bądź uproszczone nazwy w odniesieniu do dostępnych archiwów i wydawnictw. Poniżej prezentujemy rozwinięcia i wyjaśnienia oraz informacje i adresy internetowe ułatwiające samodzielne dotarcie do ich zasobów.

IS PAN, Instytut Sztuki PAN
Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk - Zbiory Fonograficzne. Na stronie https://etnofon.ispan.pl/możliwość przeglądania zbiorów Instytutu. 

DISMARC
DIScovering Music ARChives, wirtualne zasoby nagrań udostępnionych przez różne europejskie archiwa, projekt współfinansowany przez Komisje Europejską, w którym brał udział IS PAN

EUROPEANA
Wirtualne archiwum zasobów kultury (w tym nagrania IS PAN, agregowane przez DISMARC)
 
RCKL
Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia

Archiwum UMCS
Pracownia „Archiwum Etnolingwistyczne” Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4 (Stara Humanistyka)

FKiŚL Kazimierz
Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Strona Festiwalu

OKTTL Rzeszów
Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Muzyka Odnaleziona
Wydawnictwo upowszechniające zbiory Andrzeja Bieńkowskiego
Archiwum w depozycie Fundacji Muzyka Odnaleziona , tam też sklep z płytami 

In Crudo
Wydawnictwo (od 1999) i archiwum (od 1992) Remigiusza Mazura-Hanaja, współpracujące ze Stowarzyszeniem "Dom Tańca" i Fundacją Numinosum. kontakt - incrudo@vp.pl, blog Tyndyryndy


Lubelskie. Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały
Seria wydawnictw źródłowych opracowywana przez zespoły poszczególnych uczelni dla kolejnych regionów - tzw „Nowy Kolberg”. Lubelski sześcioczęściowy tom wydany w 2011 roku i opracowany przez zespół pod kierunkiem prof. Jerzego Bartmińskiego z UMCS zawiera 7 tys. transkrypcji pieśni oraz 7 płyt CD z przykładami dźwiękowymi. Tom można nabyć w wydawnictwie „Polihymnia”. Dostępny także w niektórych bibliotekach (w Lublinie np. w bibliotece i czytelni Wydziału Humanistycznego UMCS).
 
JOK
Janowski Ośrodek Kultury w Janowie Lubelskim, folklorem zajmuje się w nim Lidia Tryka.
 
MWL
Muzeum Wsi Lubelskiej
Najnowsze
Najpopularniejsze
Najczęściej słuchane
Orkiestra dęta Szubartowskiego ze Starej Wsi - Polka
Informacje
instrumentalna
Kapela Bździuchów - Przepióreczka
Informacje
skrzypce
Kapela dęta z Woli Gródeckiej - Polka
Informacje
instrumentalna
Copyright 2012-2021 Towarzystwo dla Natury i Człowieka.  
fotografia w nagłówku: Marcin Pietrusza