muzyka roztocza

Butryn Krzysztof
ur. 1981 w Janowie Lubelskim, mieszka w Lublinie. Muzyk (suka biłgorajska, skrzypce, bębenek obręczowy, basy, kontrabas), animator kultury i badacz terenowy. Absolwent Instytutu Kulturoznawstwa UMCS.
Wraz ze swoim ojcem >Zbigniewem Butrynem prowadzi Szkołę Suki Biłgorajskiej, animuje wiele działań warsztatowych i koncertowych w Janowie Lub,, Szklarni i Lublinie, m.in. Festiwal "Na rozstajnych drogach".
Pracuje w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, gdzie opiekuje się stroną internetową kulturaludowa.pl, jedną z najciekawszych witryn poświęconych polskiej kulturze ludowej. Jej kształt i zawartość jest w sporej mierze owocem jego pracy.
Jako muzyk grywał z folkowymi grupami Młodzi Janowiacy i Drewutnia. Obecnie jest członkiem Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, która gra muzykę in crudo. Uczy się grać na skrzypcach jako "naślednik" od >Bronisława Bidy. Pierwsze swoje kroki muzyczne zawdzięcza ojcu, który uczył go grać na suce biłgorajskiej i kontrabasie.
 
Nagrody:
  • stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w roku 2011
Bibliografia:
  • Krzysztof Butryn, Muzyka tradycyjna okolic Janowa Lubelskiego w przekazach ludowych, "Janowskie korzenie" nr 15/2010
Dyskografia:
  • Na rozstajnych drogach, Szkoła Suki Biłgorajskiej 2012
Materiały w sieci:
Krzysztof Butryn akompaniuje na suce śpiewaczkom z Jarzębiny, Akademia Muzyków Wędrownych - Festiwal NarolArte, Narol 2012

Copyright 2012-2021 Towarzystwo dla Natury i Człowieka.  
fotografia w nagłówku: Marcin Pietrusza