muzyka roztocza

Sulowskiego Kapela




Kapelę tworzyli pochodzący z Biskupia i Zabłocia instrumentaliści: Józef Sulowski (ur. 1903-89) - skrzypce, Jan Żak (1931) - skrzypce wtór oraz Józef Rubaj (ur. 1912) - bębenek.

Józef grał od 15 roku życia publicznie, najpierw na poprawinach. Jego pierwszym nauczycielem był stryj Jan, który bębnił, umiał nastroić skrzypce i "świstał różne melodie", które pochodziły od okolicznych muzykantów, m.in. od legendarnego skrzypka Kołodzieja, a także Jasielskiego. Chodził też jako kolędnik.

 Józef Sulowski, Biskupie 1989. Fot. Piotr Dahlig


Józef Sulowski był jedynym znanym rodowitym muzykantem z Lubelskiego, który potrafił zagrać na cymbałach i posiadał ten instrument. W latach 1921-22 służył w straży granicznej w okolicach Baranowicz, tam w wolnych chwilach muzykował, w czasie przepustki chodził grać z miejscowymi muzykantami. Po powrocie do Biskupia z pomocą stolarza - przesiedleńca z Galicji Wschodniej zrobił cymbały, na których grał do końca lat 50. Używał ich w charakterze sekundu, tylko na zabawach, piórniach i w czasie domowego, sąsiedzkiego muzykowania. Nie chodził z nimi po weselach. Instrument miał 8 pasm basowych i 8 ze strun ami dzielonymi kwintowo. Sulowski stroił je według własnego umysłu. Grywał na nich repertuar lubelski oraz przywieziony ze wschodu (krakowiak, ruskie polki, padespan). Fotografia tego instrumentu znajduje się w książce "Cymbaliści..." a nagranie w zbiorach IS PAN. [Dahlig]

Był czynnym muzykantem do końca lat 50. a potem zaniechał muzykowania. Powrócił do skrzypiec w latach 70. zachęcony przez Mariana Domańskiego.


Nagrody:

  • FKiŚL w Kazimierzu - Złota Baszta 1976
  • Nagroda im. O. Kolberga 1981

 Dyskografia:

  • Muzyka  Źródeł. Lubelskie, Polskie Radio RCKL 1997 (Mazurek bandoska)
  • Lubelskie. Polska pieśń i muzyka Ludowa. Źródła i materiały. cz. VI. Muzyka instrumentalna, red. Agata Kusto, CD dołączone do tomu: Polka
Bibliografia:
  • Anna Szotkowska, Kapela Braci Bździuchów Franciszka i Jana, Kapela Braci Sulowskich Józefa i Jana, [w:] Oskary Kolberga, praca zbiorowa pod red. Mariana Pokropka. Warszawa: Mazowieckie Towarzystwo Kultury 1997, s. 137.

  • Lubelskie. Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały. cz. VI. Muzyka instrumentalna, red. Agata Kusto, nota biograficzna, s. 108.
  • Piotr Dahlig, Cymbaliście w kulturze polskiej, IM UW 2013
Archiwa:
  • Instytut Sztuki PAN, Piotr Dahlig 13.06.1982
  • Polskie Radio RCKL, Marian Domański
  • Muzeum Wsi Lubelskiej 1976 (10 nagrań)
Materiały w sieci:
Kapela Sulowskich - Mazurek
Kapela Sulowskich - Mazurek dawny
Kapela Sulowskich - Mazurek ulubiony
Kapela Sulowskich - Polka

Copyright 2012-2021 Towarzystwo dla Natury i Człowieka.  
fotografia w nagłówku: Marcin Pietrusza