muzyka roztocza

Kucharski Władysław




1908-2010, Zakłodzie k/Radecznicy. Lutnik, także skrzypek. Zamiłowanie do skrzypiec w dzieciństwie i wczesnej młodości zaszczepił w nim stryj, który był czynnym muzykantem w okolicy zanim nie wyjechał do Ameryki. "Brakowało mi tej muzyki" - Władysław wtedy (miał 14 lat) sam zrobił pierwsze skrzypce, nie udały się. Ale drugie już grały. Zaczął rozgrywać melodie po stryju i innych muzykantach, a wkrótce grywał na weselach i zabawach w okolicach Radecznicy. Były to lata 20- i 30-te. Potem zajął się wytwórstwem sierpów, których zrobił około tysiąca, a w końcu lutnictwem, skonstruował 50 par skrzypiec. W czasie okupacji, w ciągu dwóch lat, zrobił mały fortepian w prezencie dla swojego brata, który marzył by zostać organistą, lecz w wyniku wypadku stracił wzrok.
Był kowalem i stolarzem. Robił solidne i gustowne meble. Wiele też narzędzi do swojej pracowni lutniczej zrobił sobie sam, w tym specjalną prasę do klejenia. Przy tym wszystkim oczywiście prowadził własne gospodarstwo rolne.
Instrumenty pana Władysława są w posiadaniu m.in szkoły muzycznej w Szczebrzeszynie oraz Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, Muzeum Wsi Lubelskiej i osób prywatnych
 
Nagrody:
  • I nagroda w konkursie ”Sztuka Ludowa Południowej Lubelszczyzny” – rok 1974
  • II miejsce w konkursie „Sztuka Ludowa Zamojszczyzny” – rok 1976, wyróżnienie w ogólnopolskim Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – 1985, 1995 (za oryginalną budowę skrzypiec)
 
Bibliografia:
Archiwa:
  • In Crudo (fotografie, rozmowa oraz kilka melodii na skrzypcach)
Władysław Kucharski - Fokstrot
Władysław Kucharski - O sobie
Władysław Kucharski - Polny
Władysław Kucharski - Walczyk

Copyright 2012-2021 Towarzystwo dla Natury i Człowieka.  
fotografia w nagłówku: Marcin Pietrusza