muzyka roztocza

Orkiestra z Jędrzejówki i Hoszni

Istniejąca do czasów współczesnych orkiestra dęta w Jędrzejówce założona została w  1949  przez Bolesława Krukowskiego miejscowego nauczyciela, założyciela również orkiestr w kilku innych miejscowościach m.in w Zagrodzie. Kontynuowała ona tradycje orkiestry istniejącej już w okresie międzywojennym, jednak nikt z muzyków tej pierwszej nie znalazł się w jej składzie. Pierwszym kapelmistrzem był  Marian Paszko, po nim Eugeniusz Spólnik, a od 1971 roku do dzisiaj obowiązki kapelmistrza pełni Józef Czerw, klarnecista - ur. w 1940, gra w orkiestrze na tenorze od 10 roku życia, a więc już 64 lata! Jego ojciec znany był w okolicy z wyrobu sań i za sanie właśnie kupił synkowi pierwszy instrument - tubę tenorową (sakshorn). Muzykiem orkiestry był także zmarły w 2013 Eugeniusz Malec, syn słynnej śpiewaczki Anny Malec.
Od 2002 r. orkiestra jędrzejowska po połączeniu z orkiestrami ze wsi Łady i Zagrody, utworzyła Gminną Orkiestrę Dętą w Goraju (kapelmistrz Józef Czerw).

"I tak upływał dzień po dniu. Minął Nowy Rok, Trzech Króli, Gromniczna. Zapusty się wydłużały. Było kilka zapowiedzi przedmałżeńskich, ale wesel było niewiele bo to i zima i pomieszczenia małe dla gości. Było wesele Stefci Kuśmierczykowej z Paolkiem Książkowym. Ziąb był niesamowity. Grała orkiestra z
Jędrzejówki, ale co to było za granie jak trąby pozamarzały."
"W ten też dzień zaczęli chodzić kolędnicy, jedni z kozą inni z koniem, to Herody, to pastuszki, to męska młodzież, to znów orkiestra z Jędrzejówki." [Krukowska]
 
Bibliografia
  • Stefania Krukowska, I tak upływał dzień za dniem, Szczebrzeszyn 2011
Przekaż 1 procent podatku. 1procent.muzykaroztocza.pl
Copyright 2012 Towarzystwo dla Natury i Człowieka.  Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów bez zgody właściciela zabronione.
W grafice strony wykorzystano fotografie Waldemara Frąckiewicza