muzyka roztocza

Domański Marian




1927-91

Muzyk, organista, dyrygent, muzykolog a przede wszystkim dziennikarz związany z Polskim Radiem (Redakcja Muzyki Ludowej, a później już po jego śmierci przekształcona w Radiowe Centrum Kultury Ludowej). Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował pod kierunkiem Tadeusza Szeligowskiego. Rodzinnie związany był z Lubelszczyzną, urodził się w roztoczańskim Targowisku. Pierwsze kroki muzyczne pomagał mu stawiać we wczesnej młodości Józef Szubartowski, który prowadził słynną orkiestrę dętą ze Starej Wsi.

Muzyka ludowa była dla niego nie tylko zawodem, ale także pasją. Przeszedł do legendy jako wielki jej popularyzator, autor tysięcy nagrań terenowych i audycji radiowych ("Spotkania z folklorem"). Od końca lat 60. rejestrował muzykę ludową na potrzeby Polskiego Radia, gdzie zaczął pracować w 1967. Wcześniej był dyrygentem w ZPiT Mazowsze, autorem opracowań pieśni ludowych.

Przez wiele lat nagrywał i jurorował na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, gdzie był inicjatorem konkursu "Duży-mały" i warsztatów "Bosa nóżka".
 
Lubelszczyzna i Roztocze były jednym z ważnych obszarów jego pracy. Nagrywał m.in Annę Malec, Marię Gumielę, Józefa Sulowskiego. Spośród wszystkich nagrań tradycyjnej muzyki Lubelszczyzny zbiór jego autorstwa jest największy. Redaktor Domański był też osobą, która zainspirowała Zbigniewa Butryna do poszukiwań śladów suki biłgorajskiej.  
 
Na jego pogrzeb w Warszawie przyjechała zagrać Kapela Dudków ze Zdziłowic.

"Wspomnienie o Marianie Domańskim" - audycja programu II PR
w audycji wspominają redaktora m.in. prof. Jerzy Bartmiński, Maria Baliszewska, syn Piotr.
Copyright 2012-2021 Towarzystwo dla Natury i Człowieka.  
fotografia w nagłówku: Marcin Pietrusza