muzyka roztocza

Gilasa Kapela
Najświetniejsza i legendarna kapela w Kocudzy i okolicy w I połowie XX wieku. W starszym składzie kapeli, nagrywanym przez J.i M. Sobieskich, grali: skrzypce pierwsze Marcin Gilas (1903-1988), skrzypce I i II, bębenek i przyśpiewki >Adam Korczak (1887-), skrzypce sekund, bęben Jan Gilas (syn Marcina, ur. 1927-) lub >Mateusz Cieliszak (1922-2011). Kapela zawdzięczała swoją sławę:

  • wysokiemu poziomowi wykonawczemu, świetnymi skrzypkami byli zarówno Marcin Gilas jak i Adam Korczak, który w każdej chwili potrafił zamienić prymistę, ale swój temperament wolał realizować raczej jako bębnista, co pozwalało mu śpiewać
  • osobowościom Korczaka i Gilasa, którzy słynęli ze swoich żartów i popisów, do dziś krążą o ich wyczynach i sztukach opowieści

Kapela znana także jako Kapela z Kocudzy i grywała w swoim starym składzie jeszcze jakiś czas po wojnie. Kiedy z racji wieku przestał grać Adam Korczak, Marcin Gilas dobrał nowych muzyków, poszerzając skład o instrumenty dęte i akordeon.

Marcin Gilas ożeniony był z Józefą z Bielaków (ślub w 1926), ciotką skrzypka >Czesława Bielaka. Posiadał gospodarkę rolną i warsztat, był stelmachem. Grał od 14. roku życia. Jadwiga Sobieska w protokołach z nagrań określa go jako "skrzypka wysokiej klasy", mimo, że ten narzeka na palce "twarde od stelmachowania".

"Spokojny, niemal powolny w ruchach i zachowaniu, spojrzenie na dzieci dobrotliwe."

Żongluje rubatami i akcentami. Gra z przymkniętymi oczyma, kierując spojrzenie na szyjkę skrzypiec. Jest całkowicie pochłonięty grą. Skrzypce trzyma bokiem, opierając je na piersi". [Jadwiga Sobieska]


Dyskografia:

  • Early post-war – polish folk music recordings, IS PAN 2009 (Do oczepin, Chmiel, Polka, Oberek dawny, Oberek "Po boru chodziła”, Oberek)
Archiwa:
Bibliografia:
  • Lubelskie. Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały. cz. VI. Muzyka instrumentalna, red. Agata Kusto, zapis nutowy: Oberek „Dawny”.

 

Copyright 2012-2021 Towarzystwo dla Natury i Człowieka.  
fotografia w nagłówku: Marcin Pietrusza