muzyka roztocza

Radej Józef




1902-85 Olszanka k/Turobina, mieszkał w Załawczu, powiat Biłgoraj. Wybitny skrzypek, grał także na puzonie.

Uczył się u >Józefa Kosza i został członkiem prowadzonej przez niego turobińskiej orkiestry. Miał także własną kapelę, a jako puzonista grywał m.in. z zespołem Edwarda Dziedzica. Wśród jego uczniów byli m.in. Franciszek Mazur, Feliks Podkościelny, Józef Daniło (grywał z nimi) oraz Bronisław Bida z Gródek, z którym był zresztą spokrewniony.

Był synem Wojciecha Radeja i Marianny z Korszlów. Ożenił się w 1926 r. z Pauliną Sosnówką ze Zdziłowic.
Muzykantami byli również jego synowie: Wiktor (ok. 1928-80) - kornecista, po wojnie przeniósł się do Drawska Pomorskiego, Albin,który mieszkał w Potoku Wielkim, grał na skrzypcach i klarnecie oraz Czesław, akordeonista z Załawcza.

Mieszkał jakiś czas na Wołyniu, ceniono go tam bardzo jako skrzypka i w trakcie Rzezi Wołyńskiej Ukraińcy ostrzegli go w porę, dzięki czemu uratował się i wrócił do Załawcza.

Dyskografia:

  • Early post-war – polish folk music recordings, IS PAN 2009 (Polka starodawna)
  • Lubelskie. Polska pieśń i muzyka Ludowa. Źródła i materiały. cz. VI. Muzyka instrumentalna, red. Agata Kusto, CD dołączone do tomu: Marsz weselny
 
Bibliografia:
  • Lubelskie. Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały. cz. VI. Muzyka instrumentalna, red. Agata Kusto: zapisy nutowe; nota biograficzna, s. 96.
  • Jerzy Bartmiński, Wyobraźnia dźwiękowa wesela – w przekazie słowno-muzycznym Józefa Radeja, "Literatura Ludowa" 1979 nr 1/3, s. 6-8.
 
Archiwa:

Materiały w sieci:
Był taki skrzypek, nazywał się Radej Relacja prof. Jerzego Bartmińskiego - Biblioteka Multimedialna Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN
 
 
Józef Radej - Skrzypcowy przewodnik po weselu
Zobacz również

Copyright 2012-2021 Towarzystwo dla Natury i Człowieka.  
fotografia w nagłówku: Marcin Pietrusza