muzyka roztocza

Małyszkowie ze Średniówki
Władysław Małyszek, przydomek "Biłas", ur. 1931, harmonista.
Zaczął grywać na zabawach i weselach tuż po wyzwoleniu. Jako harmonista był chętnie zapraszany do różnych kapel, okazjonalnie grywał z muzykantami z Jędrzejówki (Kapela Smerdla), z Radzięcina (Florian Kargul - kornet, Stanisław Kargul - baryton, Banach - bęben), ze skrzypkami ze swojej wsi - Stanisławem Kosikiem (Jan Kot z Albinowa na bębnie) i Piotrem Miazgą. Pierwszym jego muzycznym partnerem był >Józef Niedźwiecki, skrzypek z Kolonii Teodorówka. Grywał również z Józefem "Kulawym" (miał protezę) z Teodorówki.
 
Najpierw używał "białej" harmonii firmy Noris, z trzema rzędami klawiszy (miał ją od Kota Klimka z Zaburza), później grał na guzikówce typu Musette.
 
Jako młody chłopiec uczestniczył w Herodach (był Śmiercią). Później chodził kilka razy z kolędnikami, zarówno kawalerką jak i pannami. Uczył się grać u starszego brata - Jana Małyszka (ur. 1919), który był klarnecistą.
 
Ich ojciec Franciszek Małyszek (zm. 1937) był stolarzem, miał tokarnię i grał na skrzypcach. Zmarł przedwcześnie, kiedy szedł w czasie burzy z siekierą i "obsypał go promień od pioruna".
 
Żona Władysława - Bronisława Małyszek z domu Smyl była dobrą śpiewaczką, potrafiła również śpiewać na głosy, śpiewała na weselach i w kościele.

Copyright 2012-2021 Towarzystwo dla Natury i Człowieka.  
fotografia w nagłówku: Marcin Pietrusza